X
تبلیغات
رایتل

مفسر

کاربردهای انرژی هسته ای

1- کاربردهای صلح آمیز

۱-1-  کاربرد در تولید برق
۲-1-  کاربرد در بخش صنایع

 

کاربرد در صنعت

استفاده از مواد رادیواکتیو به منظور تمیز کردن آلودگی‌ها در لنزهای چشمی یا مواد آرایشی، کنترل کیفیت ورق استیل در صنعت خودرو، استفاده از مواد رادیواکتیو به عنوان سنسور، کشف عناصر نایاب در معادن، سنجش میزان خوردگی قطعات و دیگر موارد ، تنها بخش کوچکی از کاربرد تکنولوژی هسته‌ای در صنعت به شمار می‌روند.


 ۳-1-  کاربرد در بخش صنایع غذایی و کشاورزی
کاربرد در کشاورزی

از تکنولوژی هسته ای می‌توان برای کنترل یا ریشه کن کردن آفات مضر استفاده نمود. افزایش وزن دام، اصلاح نژاد دام با کمک تعیین مرحله صحیح چرخه تولید مثلی از طریق اندازه‌گیری هورمون‌ها با ایزوتوپ‌ها، مبارزه با بیماریهای دامها بوسیله اشعه X، جلوگیری از جوانه‌زدن سیب‌زمینی توسط اشعه گاما، انبار کردن میوه ها و دیر فاسد شدن آنها، ایجاد خاصیتی در گیاهان که استفاده کمتری از آب موجود در خاک بنمایند و سایر موارد از کاربردهای  تکنولوژی هسته‌ای در کشاورزی است.

 

۴-1-  کاربرد تکنیک‌های هسته‌ای در مدیریت منابع آب
۵-1- کاربرد در بخش پزشکی و بهداشتی

کاربرد در پزشکی

به رادیو بیولوژی، اسکن گاما برای تشخیص بیماری‌ها، رادیوگرافی، میکروب زدایی وسایل  پزشکی با پرتوهای هسته‌ای می توان اشاره نمود.
۷-1-  کاربرد در بخش دامپزشکی و دامپروری

 

2- کاربردهای نظامی

بدترین و خطرناک ترین نوع استفاده از این انرژی کاربردهای نظامی آن است که به دلیل قدرت تخریبی بسیار بالا ، خسارت های غیرقابل تصور مختلفی را برای بشریت و طبیعت به وجود می آورد؛ انفجاریک بمب اتمی سبب تولید یک موج گرمای بسیار شدید ، تولید موج انفجار فوق العاده قوی ، ایجاد انواع مختلف تابش های خطرناک و تولید ابری از ذرات و غبارهای رادیو اکتیو و قطعات بمب که به مرور مجددا فرو می ریزد و... می شود.