X
تبلیغات
پخش زنده جام جهانی

مفسر

نویسنده : الیزابت کاستووا
مترجم : ژاله نوینی
تاریخ چاپ : 1388
قطع : رقعی
تعداد صفحات: 832
نوع صحافی : سخت
زبان اصلی : انگلیسی
زبان کتاب : فارسی
شابک : 978-964-8467-98-4

وضعیت : موجود 

قیمت : 145,000 ریال  

انتشارات کاروان مدتی است که نزدیک به زمان انتشار بسیاری از کتاب‌هایش فصل یا فصولی از آن کار را به‌طور رایگان در اختیار اعضای سایت خود قرار می‌دهد. این اقدام باعث آن می‌شود تا خوانندگان با اثر بیشتر آشنا شوند و در کنار داده‌های دیگری چون بیوگرافی نویسنده و خلاصه‌ی اثر با فراغ بال و خیال راحت برای خرید کتاب تصمیم بگیرند.کتاب مورخ یکی از مطرح‌ترین آثار پرفروش این چند سال در بازار کتاب جهانی بوده. این کتاب علی‌رغم آنکه نخستین کتاب نویسنده است نزدیک به 20 میلیون نسخه در سرتاسر جهان فروش رفته، به تقریباً سی زبان ترجمه شده و برنده‌ی جایزه‌هایی بوده چون جایزه‌ی هاپوود در سال 2003 برای بهترین رمانِ در حال نگارش، جایزه‌ی کوییل در سال 2005 برای بهترین نویسنده‌ی تک‌کتابه، جایزه‌ی بوک‌سِنس در سال 2006 برای بهترین داستان بزرگسال و همین‌طور هم نامزد نهایی جایزه‌ی اتحادیه‌ی بین‌المللی [ادبیات] وحشت برای بهترین رمان در سال 2005.
خلاصه‌ی داستان از این قرار است که دختری جوان نیمه‌های یک شب در کتابخانه‌ی پدرش می‌گردد و کتابی قدیمی را پیدا می‌کند و بسته‌ای کاغذ زردشده. این کاغذها نامه‌هایی هستند که آغازشان رنگ و بویی منحوس دارد: «به وارث عزیز و بداقبالم...» این کشف او را به دنیایی می‌کشاند که حتا به دورترین رؤیاهایش هم خطور نمی‌کرد: هزارتویی از اسرارِ گذشته‌ی پدرش و سرنوشتِ مرموزِ مادرش که علتش نیروی شرّ عظیمی است که در ژرفای تاریخ نهفته. در همان لحظات، ناخودآگاه خود را در آغازِ راهِ جستجویی برای یافتن سؤال‌هایش می‌بیند که آن را حق خود می‌داند: جستجو برای دانستن حقیقت درمورد وِلاد صلابه‌گر، حاکم قرون‌وسطایی که فرمانروایی وحشیانه و سبعانه‌اش شالوده‌ی اسطوره‌ی  دراکولا را شکل داد.
افسانه‌ی دراکولا با دنیای امروز چه ارتباطی دارد؟ جواب این سؤال از مرزها و زمان امروز فراتر می‌رود و قهرمان داستان را از آرشیو کتابخانه‌ی آکسفورد به استانبول و بوداپست و از آن‌جا به قلب اروپای شرقی می‌کشاند. او نشانه‌های ظلمانی و متون پنهانی را رمزگشایی می‌کند و رازهایی را می‌بیند که در روایات و سنت‌های صومعه‌های قرون وسطا هستند و با دشمنانی سهمگین رودررو می‌شود تا اینکه گام‌به‌گام به بخش‌های پنهان زندگی گذشته‌اش نزدیک می‌شود و درنهایت مجبور است با خود اهریمن روبه‌رو شود.
نخستین رمان الیزابت کوستووا کتابی است سرشار از ماجراهای محیرالعقول؛ قصه‌ای مسحورکننده که واقعیت و خیال، گذشته و امروز، آدم‌های حقیقی و خیالی را چنان قاطعانه در هم می‌آمیزد که بی‌گمان داستانی تعلیق‌آمیز و فراموش‌نشدنی را در ذهن ما ثبت خواهد کرد. کتاب مورخ تا مدت‌ها در صدر فهرست پرفروش‌های بسیاری از کشورهای جهان قرار گرفت، به 28 زبان ترجمه شد و به سیاق از کتاب راز داوینچی لقب «راز دراکولا» را به آن دادند.
سبک و سیاقِ نگارش کتاب سرشار از هیجان و تعلیق است؛ طوری که به‌جرئت می‌توان لقب «غیرقابل‌زمین‌گذاشتن» را شایسته‌ی آن دانست! این کتاب سرشار از اشارات به وقایع و افرادِ تاریخی است و خواننده در خلال آن با تاریخ اروپا، تاریخ امپراتوری عثمانی و مسائلی از این دست نیز به خوبی آشنا می‌شود.