X
تبلیغات
رایتل

مفسر

وصیت نامه ی ققنوس

وصیت نامه ی ققنوس  

نویسنده : رضا علامه زاده
تاریخ چاپ : 1382
قطع : رقعی
تعداد صفحات: 80
نوع صحافی : نرم
زبان اصلی : فارسی
زبان کتاب : فارسی
شابک : 964-7033-57-5
وضعیت : موجود
قیمت : 16,000 ریال  

زنده‌یاد احمد شاملو، ققنوس‌ همیشه‌ زنده‌ی‌ ادبیات‌ معاصر ماست‌ و کلام‌ او همواره‌ تازه‌ و شاداب‌ است... وصیت‌نامه‌ی‌ ققنوس، نام‌ فیلم‌نامه‌ای‌ است‌ خواندنی‌ از رضا علامه زاده، نویسنده‌ و فیلم‌ساز معاصر، که‌ بنا بود بر اساس‌ آن‌ فیلمی‌ با حضور شاعر ساخته‌ شود. فیلمی‌ که‌ ساختن‌ آن‌ برای‌ همیشه‌ محال‌ شد.

وصیت نامه ی ققنوس، فیلم نامه ای است اثر رضا علامه زاده، نویسنده و کارگردان ایرانی مقیم هلند که فیلم های فدایی، قدیر و دار از کارهای پیش از انقلاب او است. پس از انقلاب، فیلم حرف بزن ترکمن را درایران ساخت و پس از مهاجرت به کشور هلند فیلم هایی دیگر همچون چند جمله ی ساده، موج و آرامش، (ما کولی هستیم) شب بعد از انقلاب،‌جنایت مقدس و فیلم بلند سینمایی میهمانان هتل آستوریا را ساخت که در فستیوال هایی همچون ونیز، مسکو، شیکاگو و مونترال تحسین شد.
بر اساس فیلم نامه «وصیت نامه ی ققنوس» قرار بود که روایتی سینمایی از زندگی شاعر بزرگ معاصر احمد شاملو بر پرده رود که امکان ساخته شدن فیلم فراهم نیامد...
زبان روشن و روایتی ساده و صمیمی از زندگی احمد شاملو و همسرش، از نکات بارز این فیلم نامه است.
خط داستانی این فیلم نامهة به روایت نویسنده در مقدمه کتاب چنین است:
شبی که گزارش مراسم رسمی انتقال جسد نیما به یوش از تلویزیون پخش می شود، شاملو برابر تصویر نیما که در اتاق کارش آویخته است قول می‌دهد که گرچه حاضر نشده در این مراسم تبلیغاتی شرکت کند اما روزی برای دیدار و ادای احترام به او، تنهایی راه یوش را پیش بگیرد. حالا پس از گذشت سه سال و تشدید بیماری و بریده شدن پای راست اش تصمیم می‌گیرد، پیش از آن که دیر شود به قول اش وفا کند.
در این سفر، شاملو در حالی که بر صندلی چرخ دارش نشسته است به همراه «آیدا» همسر و همراه زندگی اش با اتومبیل از کرج به یوش می رود و در مسیر این سفر، حوادث و ماجراهایی رخ می دهد که به شناخت بیشتر او و نیما کمک می کند و در نهایت شاملو در پایان این سفر دراز بر آرامگاه استاد نامدارش در یوش،‌ شعری را که در مراحل مختلف سفر به همین مناسبت می سراید به عنوان وصیت نامه اش می‌خواند...

کتاب های مرتبط درباره احمد شاملو

* ادیسه ی بامداد (درباره احمد شاملو)